mobil menu
ara

Klima koronavirüs yayar mı?

Klima koronavirüs yayar mı? Hepimizin bildiği üzere, dünya çapında bir yılı aşkın süredir korona virüs salgını ile mücadele etmekteyiz. Aynı zamanda, korona virüs salgını sürecini atlatana kadar birçok tedbir kapsamında yaşamımızı kısıtlamamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra, korona virüs süresince uymamız gereken tedbirlerden birisinin klima kullanmamak olduğu konusunda iddialar dolanmaktadır.

Söylentilere göre, klima ortam içerisinde bulunan virüslü havayı her bir alana yayarak daha hızlı bir şekilde hastalığı yaymaktadır deniyor. Fakat, bu iddiaların doğruluğu hiçbir sağlık kuruluşu tarafından kanıtlanmadı. Bu iddialar doğrulanmasa bile özellikle yaz aylarında klima kullanmadan yaşamımızı sürdürmek oldukça zordur. Özellikle, arabalarda, alışveriş merkezlerinde, sıcak iklimlerde yaşayan kişilerin evlerinde ve birçok kapalı alanında sıklıkla kullanılan klimanın artık kullanılmaması bizlere oldukça zor bir yaşam süresi sunmaktadır. Bu sebeple, klimanın koronavirüsü yaydığına dair kesin bir kanıt olmadığı sürece klima bazı önlemler alınarak kullanılabilmektedir. Bu tedbirlerden kısaca bahsedelim.

Koronavirüsü süresince klima kullanmak için ilk almanız gereken önlem; öncelikle bu süreçte klima kullanmadan önce klimanızın yıllık bakımlarını profesyonel ekipler tarafından yaptırılmalıdır. Bu sayede, eğer klimanız içerisinde bir bakteri bulunuyorsa bakım sayesinde klimanız %100 hijyenik duruma gelmektedir. Korona virüsü süresince klima kullanmak için almanız gereken ikinci önlem; klimanızı ilk defa kullanıyorsanız mutlaka yarım saat kırk beş dakika süresince evinizi veya bulunduğunuz ortamı havalandırmanız gerekmektedir. Bu sayede, eğer klima içerisine bir virüs veya bakteri bulunuyorsa evinizi veya bulunduğunuz ortamı havalandırarak virüsleri bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırmış olursunuz.

Klima ve Koronavirüs

Koronavirüsü süresince klima kullanmak için almanız gereken üçüncü önlem; klimanın ısısı bulunduğunuz ortamın ısısı arasında çok fazla ısı farkının olmaması gerekmektedir. Örnek verecek olursak; eviniz 37 derece ise klimanız 15-17 derece arası olmamalıdır. Bu sebeple, virüsü öldürmek isterken evinizde üşütüp hasta olma ihtimaliniz çok yüksektir. Koronavirüsü süresince klima kullanmak için almanız gereken dördüncü önlem; klimanızın ideal nem seviyesinde olmasıdır. Bulunduğunuz ortamın nem seviyesi fazla ise klimanızın nem seviyesi arasında fazla fark olmaması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, 40-45 derece nem yaz ayları için oldukça uygun olacaktır.

Salgında klima kullanımı

(Kaynak) İçeriği ekleyen: Klima Servisi, Klimasa | İSTANBUL
tarih icon 12.12.2020 tarihinde eklendi
Haber 320 gündür   okuna sayısı icon 126 defa görüntülendi

Firmalardan Son Dakika Haberler

firma haberleri FirmaHaber; Birlikte daha güçlüyüz. Kurumunuz, İşletmeniz veya Firmanız ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde paylaşabileceğiniz bir sayfa. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Firma Haber. Sosyal medyada takip edin, @firma.haber
son dakika haberler

© 2019 / 2021 - firmahaber.com Künyeİletişim [ Reklam ]