mobil menu
ara

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Konu kahvaltı ve ara öğünler olduğu zaman pek çok mutfağın vazgeçilmezleri arasına son dönemlerde fıstık ezmesinin girmesi tesadüf değil. Kendine özgü muhteşem tadı ve dokusu ile yiyenlerin damaklarında etkileyici bir lezzet bırakmayı başaran fıstık ezmesi günümüzde çok farklı çeşitlerde karşınıza çıkıyor. Alternatiflerin bu denli fazla olmaya başlaması ile beraber ise fıstık ezmesi seçimini yapmak çoğu zaman daha zor hale geliyor. Özellikle de şeker ve trans yağ katkılı olan fıstık ezmeleri lezzet bakımından belki kimilerini tatmin ediyor olsa da oldukça sağlıksız bir yapıya sahip. Böylesi sıkıntılı sonuçlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, şekersiz fıstık ezmelerini seçmeli ya da fıstık ezmesi nasıl yapılır sorusuna alacağınız cevaplara göre kendi fıstık ezmenizi kendinizin yapması daha iyi olacaktır.

İstediğiniz Tattaki Fıstık Ezmesini Kendiniz Yapın

Gerçekleştirmiş olacağınız fıstık ezmesi nasıl yapılır araştırması esnasında da görebileceğiniz üzere yapım aşaması esnasında birçok alternatif tamamen size kalmış durumda. Yalnızca fıstığın tadını en iyi şekilde almak isterseniz sade olarak hazırlayabileceğiniz ve firmamızdan alacağınız katkısız fıstık ezmesinin içerisine eğer isterseniz pekmez, hurma özü, keçiboynuzu özü, çiçek balı ya da kestane balı katarak tatlandırma işlemini yapabilirsiniz. Bu aşamada önemli olacak şey ise doğru ölçüleri kullanarak fıstık ezmesini tatlandırma işlemini yapmak olacaktır. Yapılacak fıstık ezmesi tamamen katkısız olacağı için az miktarlarda yaparak tüketmenizi tavsiye ederiz. Hatta firmamızdan alacağınız fıstık ezmesini direk yeme işlemi sırasında da yukarıda bahsettiğimiz gıdalarla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Evde Fıstık Ezmesi Yapımı

200 gram yani ortalama 1,5 su bardağı kabuklu çiğ yer fıstığını kabuklarından dikkatlice ayırın. Daha sonrasında ise bu fıstıkları tavada ya da fırında yanmadan hafifçe kavurun. Fıstıkları kavurmanız tatlarını çok daha fazla ön plana çıkartacaktır, dilerseniz kavurmayabilirsiniz. Daha sonrasında eğer ki fıstıkları kavurduysanız soğutmadan mutfak robotundan çekmeye başlayın. Fıstık ezmesi nasıl yapılır sorusuna verilecek olan en büyük püf noktalardan biri de robottan çekme durumudur. Tamamen pürüzsüz bir fıstık ezmesi yapabileceğiniz gibi eğer isterseniz daha taneli bir yapıya sahip fıstık ezmesi de yapabilirsiniz. Robottan çekim esnasında fıstıklar yağını salınca içerisine çok az miktarda su ve kaya tuzu ekleyerek tekrardan çekebilirsiniz. Bu işlemin sonucunda evde fıstık ezmeniz hazıdır. 

(Kaynak) İçeriği ekleyen: Osman YILMAZ | BOLU
tarih icon 28.08.2021 tarihinde eklendi
Haber 967 gündür   okuna sayısı icon 548 defa görüntülendi

Firmalardan Son Dakika Haberler

firma haberleri FirmaHaber; Birlikte daha güçlüyüz. Kurumunuz, İşletmeniz veya Firmanız ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde paylaşabileceğiniz bir sayfa. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Firma Haber. Sosyal medyada takip edin, @firma.haber
son dakika haberler

© 2019 / 2023 - firmahaber.com • Ücretsiz Haber EkleKünyeİletişim [ Reklam ]