mobil menu
ara

LGS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LGS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LGS, Liselere Geçiş Sınavı'nın kısaltmasıdır. Türkiye'de 8. sınıf öğrencilerinin liseye geçişini belirleyen merkezi bir sınav sistemidir. LGS, her yıl Haziran ayının ilk haftasında yapılır. Sınavda altı temel ders için sorular sorulur. Bunlar; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleridir.

LGS'nin amacı, merkezi sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik anadolu liselerinin anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmektir. Öğrenciler sınavdan aldıkları puan ile bu okullara yerleştirme hakkı kazanırlar. Sınava girmek zorunlu değildir. Sınava girmeyen veya istediği puanı alamayan öğrenciler ise adrese dayalı olarak okullara yerleştirilirler.

LGS'ye hazırlanmak için neler yapmalısınız?

LGS'ye hazırlanmak için öncelikle okul kitaplarını iyi anlamak ve özetlemek gerekir. Ardından konu tekrarı ve test çözümü yapmak için farklı kaynaklardan yararlanılabilir. Özellikle yeni nesil sorulara alışmak için MEB tarafından yayınlanan örnek soruları ve geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmek önemlidir.

LGS'de başarılı olmak için neler yapmalısınız? LGS'de başarılı olmak için düzenli ve planlı çalışmak, bol kitap okumak, motivasyonunuzu yüksek tutmak, düzenli tekrar yapmak, ders kitaplarını önemsemek, zaman yönetimi yapmak, eksiklerinizi gidermek, deneme sınavlarına katılmak, sınava sağlıklı ve dinç girmek gibi etkenler önemlidir.

LGS sınavına girecek olan tüm öğrencilere başarılar dileriz.
(Kaynak) İçeriği ekleyen: Ferit ERKOYUNCU | KONYA
tarih icon 10.04.2023 tarihinde eklendi
Haber 174 gündür   okuna sayısı icon 177 defa görüntülendi

Firmalardan Son Dakika Haberler

firma haberleri FirmaHaber; Birlikte daha güçlüyüz. Kurumunuz, İşletmeniz veya Firmanız ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde paylaşabileceğiniz bir sayfa. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Firma Haber. Sosyal medyada takip edin, @firma.haber
son dakika haberler

© 2019 / 2023 - firmahaber.com • Ücretsiz Haber EkleKünyeİletişim [ Reklam ]