mobil menu
ara

Meşhur Bucak Salebi

Meşhur Bucak Salebi

Salep; orkide bitkisinin kök bölümlerinde yumru meydana getiren yabani bitkiye salep ismi verilir. Doğada kendiliğinden yetişme özelliği vardır. Ayrıca tarımsal üretimi de yapılmaktadır. Bu bitki ülkemizin birçok yerinde toplanır ve satışa sunulur. Bunlar arasında Bucak salebi bir adım öne çıkar.

Salebin gövde bölümü silindir ve dik bir forma sahiptir. Kullanılan yerleri ise kök kısmında yer alan yumru alanlardır. Ülkemizde salebin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bucak salebi de bunlardan biri ve en ünlüsüdür. Salep bitkisinin yumruları glikoz, müsilaj ve uçucu yağ barındırır.

Bucak Salebi Nedir?

Salep en çok Toros Dağlarının 700 metreden yüksek bölümünde toplanır ve tüketicilere özenle sunulur. Bitkinin çiçek kısımları başak veya salkım şeklindedir. Renkleri farklı olabilir. Genelde eflatun, kırmızı, sarı, mor ya da yeşil çiçekler içerir. Salep bitkisinin boyutu çoğunlukla 30-40 santim civarındadır. Salep bitkisinin kök kısmında ise iki tane yumru yer alır. Bu yumrulardan biri saleptir diğeri ise fos salep olarak bilinir. Fos salep; ebe salep olarak da adlandırılır ve aynı yere dikilerek gelecek sonraki yıl da salep üremesini sağlar. Bilinçsiz salep toplayıcılarının bu ebe salebide toplaması sebebiyle salebin toplanılması yasaklanmıştır.

Meşhur Bucak Salebi; Türkiye'nin en bilinen en çok aranan salebidir. Türkiye'nin çeşitli yörelerinde salep çıkmaktadır. Bunlar Akdağ Salebi, Maraş Salebi, Kastamonu Salebi gibi. 50-60 yıldır salebin borsasının Bucak'ta olması, irili ufaklı 25 kadar işletmenin bunun ticaretini yapması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın kendisine ikram edilen salep için 'Çarşı Pazar Değil Hakiki Bucak Salebi' söylemi, Bucak Salebinin tüm Türkiye'de popüler olmasını sağladı.

(Kaynak) İçeriği ekleyen: Otağ Doğal Salep Osman YILMAZ | BURDUR
tarih icon 18.05.2021 tarihinde eklendi
Haber 1132 gündür   okuna sayısı icon 909 defa görüntülendi

Firmalardan Son Dakika Haberler

firma haberleri FirmaHaber; Birlikte daha güçlüyüz. Kurumunuz, İşletmeniz veya Firmanız ile ilgili haber ve bilgileri en doğru şekilde paylaşabileceğiniz bir sayfa. Haber değeri taşıdığını düşündüğünüz bilgileri bizlerle paylaşabilirsiniz. İlgili yöneticilerin denetimi sonucunda haberinizi yayına almak için hazırlayacağız. Son dakika haberler veya diğer tüm gerekli bilgiler için Firma Haber. Sosyal medyada takip edin, @firma.haber
son dakika haberler

© 2019 / 2023 - firmahaber.com • Ücretsiz Haber EkleKünyeİletişim [ Reklam ]